Centrum Rehabilitacji Dzieci PROGRESS

Centrum
Rehabilitacji Dzieci
PROGRESS

Strona główna -> Rehabilitacja

Logopedia dla dzieci

Rehabilitacja dzieci

Poprawa zdrowia i jakości życia dziecka dzięki fizjoterapii - skuteczna terapia dla dzieci z różnymi zaburzeniami

Fizjoterapia dzieci jest jednym z najważniejszych elementów leczenia zaburzeń rozwojowych u najmłodszych pacjentów. Poprzez zastosowanie różnorodnych ćwiczeń, fizjoterapia wspiera rozwój motoryczny, poprawia siłę mięśni i koordynację ruchową dziecka.

Terapia ta skutecznie pomaga w leczeniu takich schorzeń jak wady postawy, skolioza, zaburzenia ruchowe czy choroby neurologiczne. Poprzez systematyczne ćwiczenia, fizjoterapia pozwala na stopniowe poprawianie zdolności ruchowych dziecka, zwiększanie jego niezależności i samodzielności.

Fizjoterapia dzieci
Centrum Rehabilitacji Dzieci PROGRESS
Logopedia dla dzieci
Fizjoterapia dzieci

Centrum Rehabilitacji Dzieci PROGRESS

W terapii wykorzystujemy między innymi metody:

01

Vojty.

Polega ona na torowaniu odruchów, a tym samym dąży do odbudowania utraconych bądź zaburzonych wskutek choroby wzorców ruchowych.

Metodę Vojty zaleca się z dzieciom w wieku niemowlecym u których stwierdzono uszkodzenie centralnego układu nerwowego (MPD), uszkodzenia rdzenia różnej etiologii, w przypadku zaburzeń płynności i koordynacji ruchu. Metoda Vojty jest również wykorzystywana w rehabilitacji wcześniaków.

02

Elementy NDT Bobath.

Usprawnianie według metody NDT Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN). Jest stosowana u niemowląt , dzieci starszych a także u dorosłych.

Metoda NDT-Bobath stanowi neurorozwojową koncepcję rehabilitacji dzieci i dorosłych, dedykowana jest  osobom z różnego rodzaju deficytami neurologicznymi, jak np. mózgowe porażenie dziecięce, uszkodzenia splotów nerwowych czy choroby nerwowo–mięśniowe.

03

PNF  w pediatrii/PNF w skoliozach.

PNF (Proprioceptywne  nerwowo – mięśniowe torowanie ruchu) jest jedną z najbardziej znanych metod terapeutycznych. Jest przykładem neurofizjologicznego kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego opartego na osiągnięciach nauk medycznych.

Wskazania do pracy metodą PNF to między innymi mózgowe porażenie dziecięce,  porażenie nerwu twarzowego, wady postawy ciała, skoliozy, usprawnianie po urazach, kontuzjach, zespoły bólowe.

04

Prowadzimy zajęcia z Integracji Sensorycznej.

Integracja sensoryczna pomaga w prawidłowym odbiorze, przetwarzaniu oraz kategoryzowaniu informacji płynących ze wszystkich zmysłów. takich jak wzrok, słuch, dotyk, propriocepcja i równowaga. . Dzięki integracji sensorycznej możemy prawidłowo odbierać oraz interpretować bodźce zmysłowe.

Wskazania do uczestniczenia w Integracji Sensorycznej to  nadwrażliwość na dotyk, dźwięk, słaba równowaga-dziecko często się potyka, jest niezgrabne ruchowo, nie lubi mycia twarzy , obcinania włosów itp.

05

Wykonujemy masaż Shantala.

Masaż Shantala, to sztuka masowania niemowląt oraz dzieci starszych. Wykonuje się go manualnie, a jego zadaniem jest przysporzenie wielu korzystnych efektów zdrowotnych u dzieci oraz niemowląt.

Wskazania do masażu Shantala to budowanie  więzi emocjonalnej rodzica z dzieckiem, zaspokajanie potrzeby kontaktu, dotyku, bliskości oraz poczucia bezpieczeństwa, pomaganie w wyciszeniu oraz uspokojeniu maluszka, regulowanie i wpływanie na jakość snu dziecka, rozwijanie bodźców sensorycznych, ułatwienie wydalania gazów podczas występowania kolek.

06

Wykonujemy masaż klasyczny.

Masaż klasyczny polega na  rytmicznym wywieraniu i zwalnianiu ucisku na tkanki miękkie za pomocą chwytów  rąk. Do podstawowych chwytów należą: głaskanie, ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie i wstrząsanie.

Przynosi między innymi uśmierzanie bólu przyspieszenie wypoczynku mięśni, reguluje napięcie mięśni.

Powrót dzieci do pełnej sprawności

Raz w miesiącu w naszej placówce przyjmuje również Lekarz Rehabilitacji Medycznej z doświadczeniem zawodowym, zbudowanym na 20 letniej pracy z dziećmi.

Centrum Rehabilitacji Dzieci PROGRESS

Jeżeli sprawność ruchowa dziecka wzbudza Państwa niepokój, to zapraszamy na konsultację podczas której dobierzemy odpowiednie metody terapeutyczne i ustalimy proces rehabilitacji.